Jak się odżywiać, aby czuć się lepiej i być zdrowszym?

1) Traktuj jedzenie jako źródło zdrowia oraz lekarstwo - ważne jest odżywianie naszego organizmu, a nie jedzenie tylko tego, co nam smakuje i do czego przywykliśmy (lub to, co łatwo i szybko można przygotować - nie chodź na skróty w kwestii gotowania). Pamiętaj, że od tego co jesz zależy twoje zdrowie, samopoczucie, a bardzo często również stan psychiczny.  Kiedy niezdrowe przetworzone jedzenie stanowi większość naszych posiłków, to wiedz, że  może to skutecznie wpływać to na obniżenie nastroju, apatię, brak witalności, choroby itd.

2) Zanim coś zjesz, pomyśl co kieruje twoim impulsem zjedzenia danej rzeczy w danej chwili? Czy to rzeczywiście głód? Czy może emocje, nawyk, nuda? Staraj się jeść wtedy, kiedy odczuwasz głód.

3) Pamiętaj aby jeść i tworzyć posiłki z jak najmniej przetworzonych produktów. Używaj do gotowania produktów sezonowych, ekologicznych, od znajomych gospodarzy, którzy sami hodują zdrowe warzywa i owoce (jak to mawiała moja babcia "lepiej wydać na piekarza, niźli na lekarza").

4) Gotuj z sercem - z intencją zdrowia i z miłością do Siebie i ludzi, dla których gotujesz. Nie śpiesz się przy gotowaniu, celebruj te chwilę, baw się w kuchni, odpoczywaj, uruchom pokłady kreatywności. Twórz kolorowe, zróżnicowane posiłki. Ciesz się zdrowym jedzeniem, miej świadomość, że kreujesz tym samym swoją zdrową przyszłość.

5)  Nie objadaj się przed snem. Gdy wieczorem poczujesz głód, to po prostu wypij szklankę soku, wody z cytryną i miodem, lub szklankę mleka roślinnego z naturalnym kakao. Przestaniesz być głodna/y, a w nocy twe ciało będzie naprawdę wypoczywać i regenerować się (inaczej musiało by być skupione na trawieniu ciężkiej kolacji).

6) Jeśli ważna jest dla Ciebie smukła sylwetka i chcesz uniknąć zbędnych kilogramów zastąp biały rafinowany cukier ksylitolem , stewią lub nierafinowanym cukrem trzcinowym wysokiej jakości (są one mniej kaloryczne i posiadają wiecej wartości odżywczych niż zwykły biały cukier). Pij dużo wody, ziołowych herbat, zielonych smoothies, szejków domowej produkcji, soków świeżo wyciskanych.

7) Białą mąkę pszenną, która nie ma w sobie prawie żadnych wartości odżywczych zastąp  ekologiczną mąką orkiszową lub z samopszy (to też pszenica, ale "o niebo" zdrowsza, nie modyfikowana genetycznie), ekologiczną żytnią, owsianą, gryczaną, jaglaną lub innymi np. z amarantusa. Najlepiej wybierz się do sklepu ze zdrową żywnością i porozmawiaj ze sprzedawcą - napewno dobrze Ci doradzi.

8) Makarony z białej mąki zastąp makaronem żytnim, orkiszowym,  ryżowym, z zielonego groszku, soczewicy, cieciorki lub innym roślinnym. Są one mniej kaloryczne, zdrowsze, mają więcej składników odżywczych.

9) Niech przy każdym twoim posiłku znajdzie się porcja warzyw, a naljepiej zastąp część posiłków tylko samymi warzywami - tak, można to zrobić i może to być naprawdę bardzo smaczne - wystarczy pokroić cebulę, czosnek, batata, marchewkę, cukinię, bakłażana, paprykę i inne oraz upiec je  w piekarniku z ziołami i oliwą, podać z porcją sałatki - obłędnie pyszne, lekkostrawne i zdrowe. Jeśli lubisz mięso, to jedz go nie częściej niż 2 razy tygodniowo, przygotowuj je  najlepiej samodzielnie, kupuj ze sprawdzonych źródeł. Wiedz, że mieso świetnie zastępuje komosa ryżowa, fasole i groch, cieciorka, soczewica, tofu, soja,amarantus itd.

10) Baw się w kuchni, gotuj nie znane Ci potrawy,  kupuj składniki, których wcześniej nie używałeś/aś, mieszaj je nieschematycznie, bądź kreatywny - zaskocz Siebie i swoich bliskich zdrowym, kolorowym i lekkostrwanym posiłkiem. Dla apetytu podsyłam CI kilka  moich kulinarnych fotografii - wprost na zachętę  :).

Zapraszam Cię również na indywidualne konsultacje żywieniowe jeśli chcesz urozmaicić swój system żywienia, ubogacić go, nauczyć się zdrowo i kreatywnie gotować lub np. borykasz się z nadwagą i od wielu lat trudno jest Ci pozbyć się zbędnych kilogramów o nauczę CIę krok po kroku jak zmienić wszystko w swym myśleniu o gotowaniu i praktyce, aby osiągnąć zamierzony cel.

kosz warzyw z targu

przykład kolorowej sałatki gdzie możesz wrzucić ulubione warzywa, owoce orzechy, ziarna, zieleninę, a nawet kwiaty np. bratek ;) nie zapomnij o olejach tłoczonych na zimno - oliwa z oliwek, lniany, rzepakowy, sezamowy, z czarnuszki itp.

domowe ciasteczka owsiane w bakaliami

Wegańskie śadania i obiady - latem botwinka, oczywiście pod każdą postacią - niżej dodana świeża do "misy szczęścia" gdzie znajduje się mieszanka kasz z soczewicą, orzechy, owoce, warzywa, oliwa, cieciorka. Do tego często domowe smothie w składzie: szpinak, mleko roślinne, banan, korzeń imbiru i kurkumy, jabłko, pomarańcza.

Niżej grillowane warzywa podane z kozim serem, surowymi warzywami, rukolą, sosem z oliwy, ekologicznego octu jabłkowego, soku z cytryny i miodu oraz soli i pieprzu - maliny do dekoracji, oraz smootie owocowe z jasnych owoców, mleka roślinnego i korzenia kurkumy.